Aký bol ročník 2020 a čo vám prinesieme počas toho nasledujúceho?

11.12.2020

Vinohradnícky ročník 2020 bol náročný. Priniesol však niekoľko momentov, ktoré sa významne zapíšu do histórie vinárstva VIAJUR. 
 

Farná v centre pozornosti 

Tento rok stáli v centre našej pozornosti mladé vinohrady vo Farnej, ale aj ročníky vín, ktoré trpezlivo dozrievali v pivniciach Kaštieľa Pálffy. 

S túžobným očakávaním prvej úrody ustál prebúdzajúci sa vinič vo Farnej miernu zimu i neskoršie jarné mrazy bez výraznejších škôd. Aj tento rok sa opäť potvrdilo, že najsilnejšou zbraňou vinohradníka sú skúsenosti a správna intuícia. Bez nich by sa zvládali vrtochy počasia len veľmi ťažko. Začiatok jari sa vyznačoval najväčším suchom za posledné roky. Dva mesiace nepršalo a čelili sme historicky najnižšej hladine podzemnej vody. Fenofázy sa odďaľovali a rast zelených častí bol ovplyvnený miernym až chladným letom s vysokým úhrnom návalových zrážok počas celého leta. Dažde komplikovali aj zelené práce a využitie agrotechniky. Svetlejšie vyhliadky prinieslo septembrové babie leto, to sa však skončilo opäť výdatným dažďom a studeným zberom. Aj vďaka rozhodnutiu redukovať úrodu sme napriek nepriazni počasia zabezpečili požadovanú kvalitu pre ďalšie spracovanie vo Svätom Jure. V pivniciach momentálne vyzrievajú ružový Cabernet sauvignon, Frankovka modrá a biely Sauvignon blanc, ktoré si budeme môcť vychutnať už začiatkom leta 2021. Modré odrody poslúžili aj na výrobu červeného vína, ktoré však bude zrieť v pivniciach niekoľko mesiacov aj v drevených sudoch. Spomedzi odrôd, ktoré sme spracovávali v roku 2020, zaujal našu pozornosť predovšetkým Dunaj zo Strekova, ktorý sa vďaka skorému dozrievaniu vyhol návalovým dažďom a už teraz sa javí jeho veľký potenciál. O našu i vašu pozornosť sa už teraz hlási krásny Müller Thurgau a Dedo 2020. 


 

 

 

Poklady z pivníc Kaštieľa Pálffy

Dosiahnutie maximálneho potenciálu zo súčasných, ale i predchádzajúcich vinohradníckych ročníkov je výsadnou doménou Michala Rigana, hlavného technológa VIAJUR. Vďaka jeho niekoľkoročnej práci sa bude rok 2021 niesť v znamení našej prémiovej edície vín, Ars in vino, vinum in arte, ktorej budú dominovať červené vína ročníka 2018. Veríme, že k týmto výnimočným vínam sa zaradí aj „Jurský“ rizling rýnsky, ktorý by sa mal stať jedným z našich ikonických vín. Prvý raz uvedieme na trh Cabernet Sauvignon 2017, ktorý vás zaručene zvedie svojou rubínovou farbou a podmanivou aromatikou plnou čiernych ríbezlí, tmavého lesného ovocia obohatenou o jemnú vanilku a čokoládu. Odporúčame vám odložiť si niekoľko fliaš aj do súkromného archívu a vychutnať si vyzretosť tohto vína aj po niekoľkých rokoch.

 

Zaujímavosťou v oblasti gastronómie bude Tramín červený 2018, ktorý dozrieval v sudoch, vďaka čomu disponuje zaujímavou aromatikou s dominanciou bielych ruží, hrozienok, sušeného ananásu a kokosu. Jeho lahodná chuť a vôňa si priam pýtajú kombináciu s vysokou gastronómiou. Tento Tramín červený je už teraz predurčený na pozdvihnutie chutí degustačných chodov našej reštaurácie Sissi. Do voľného predaja sa dostane začiatkom roka 2021 len úzko limitovaný počet fliaš, ktorý si budete môcť kúpiť výhradne vo vinárstve VIAJUR vo Svätom Jure.

 

Pinot blanc 2018 z úpätia Malých Karpát vás očarí svojou kompozíciou štruktúrovanej a šťavnatej chuti, ktorej vládnu dužina grapefruitu a sušené marhule. Vychutnajte si burgundský charakter, ktorým toto víno oplýva. Pre tých, ktorí majú radi plné a vyzreté víno, je práve Pinot blanc 2018 skvelým darčekom do zbierky. Toto víno vás bude mať čím prekvapiť aj po niekoľkých rokoch archivácie.

Veľká chvíľa jurského rizlingu

Už Katarína Pálffy vo svojich listoch zo 17. storočia tvrdila, že „niet lepšieho vína, ako tunajšieho svätojurského“ a veríme, že jej dáte za pravdu aj vy. Rizling rýnsky zo Svätého Jura je jedinečný, nezameniteľný a poníma v sebe všetky špecifiká tejto vinohradníckej oblasti. Pochádza z viac ako 60-ročných vinohradov z kopcov nad Svätým Jurom Toto skvelé víno, ktoré reprezentuje terroir Malých Karpát si budete môcť už onedlho vychutnať v Hoteli Lomnica.

 

Na záver krátkej exkurzie toho najlepšieho z uplynulých ročníkov vám prajeme zmysluplné vychutnávanie dobrého života, ktoré vám prinášame prostredníctvom vín VIAJUR a pozývame vás na degustáciu priamo do pivníc Kaštieľa Pálffy, ktorý otvorí svoje brány už čoskoro. 

 

 

Kontakt

arrow Objednať víno

telefón: +421 905 541 821

email: info@viajur.sk 

V prípade objednávok nás môžete kontaktovať aj prostredníctvom e-mailu obchod@selavi.sk.

Logá a dokumenty na stiahnutie.

FAKTURAČNÁ
ADRESA

KOREŠPONDENČNÁ
ADRESA

mapa 1
Nastavenie cookies
VOP Reklamačný poriadok