NOVÉ PRÍRASTKY V USADLOSTI FARNÁ

25.5.2022

Vinárstvo ViaJur začalo s chovom včiel, v usadlosti Farná sa úspešne „usadili“ prvé tri včelie rodiny. Vinárstvo tak čoskoro obohatí svoje portfólio o nový produkt – krásny voňavý med z Farnej. 

Sú vo Viedni, v New Yorku, Paríži, Londýne či Bratislave a už aj v  usadlosti Farná, ktorá leží na pravom brehu rieky Hron a je súčasťou Dolnohronskej roviny. Nielen módne mestské včely na strechách či v parkoch majú svoje obydlia, ale novotou voňajúce úle našich včiel vo Farnej sú už plné bzukotu a pracovité robotnice z nich vyletujú od skorého rána. Dokonale sa orientujú podľa slnka, spoľahlivo si vedia nájsť zdroje sladkého nektáru a počas „jedného výletu“ z úľa navštívia stovky kvetov. Zvládnu to v slušnom čase – výkonná včela lieta rýchlosťou až 15 km za hodinu.
 

 

Vo Farnej sme im cestu za kvetmi uľahčili a vysadili sme široké pásy pestrých lúčnych kvetov. Farebná kvetinová zmes rôznych vôní je pre včielky chutnou hostinou.  Novinkou je fialové levanduľové pole, vôkol ktorého sa už čoskoro bude šíriť prenikavá vôňa. Rovnako sme už stočili prvý repkový med. Na jar sme vysadili viac ako 7 tisíc nových sadeníc tejto úžasnej byliny. Netreba ani hovoriť, že práve levanduľový med je super delikatesa. Chutná, sladká, aromatická...Vo Farnej máme aj ovocné sady a zeleninové záhony, takže naše včielky si majú z čoho vyberať. A my aj takýmto spôsobom vzdávame hold tomuto užitočnému hospodárskemu stvoreniu, bez ktorého by bola príroda bezradná. Veď pokiaľ máme včely, kvitnú stromy aj kvety, pretože pri zbieraní peľu a nektáru opeľujú rastliny, čím zabezpečujú našu výživu. Navyše, včelie produkty - med, propolis či vosk - majú mnohé liečivé účinky. Pomáhajú od bolesti v krku, pri zažívacích ťažkostiach aj kožných problémoch, prispievajú k zvýšeniu imunity. Med má antiseptické vlastnosti, preto ho už starovekí Rimania využívali nielen ako sladidlo, ale aj ako účinný prostriedok na hojenie rán.
 

 

Jednoducho, včely sú unikátne živočíchy, ktoré si zaslúžia našu pozornosť. A takmer 80 percent kvitnúcich rastlín na svete závisí od opeľovania. Ak by včely vymreli, boli by sme odkázaní na konzumáciu kukurice, zemiakov či obilia... A každý farmár dobre vie, že bez včiel by nezbieral takú bohatú úrodu ovocia a zeleniny, ako s pomocou týchto usilovných pomocníčok. Veľmi dobre si to uvedomujeme aj my, v našej usadlosti vo Farnej, preto nadväzujeme na bohatú tradíciu slovenského včelárstva. Práve toto poľnohospodárske odvetvie výdatne podporovala aj cisárovná Mária Terézia, ktorá v rokoch 1775 a 1776 vydala včelárske patenty. Jej ďalším významným krokom bol vznik odbornej včelárskej školy vo Viedni. Už vtedy bolo učencom jasné, že svet bez včiel by bol pustý. Táto myšlienka je blízka aj nám, vo Farnej, a veríme, že náš chov bude úspešný a prispejeme k lepšiemu životu našich včielok. Aby tieto malé tvory boli pre nás ešte dlho symbolom dobrej úrody, usilovnosti, pracovitosti a veľkým zázrakom prírody. 
 

Kontakt

arrow Objednať víno

telefón: +421 905 541 821

email: info@viajur.sk 

V prípade objednávok nás môžete kontaktovať aj prostredníctvom e-mailu obchod@selavi.sk.

Logá a dokumenty na stiahnutie.

FAKTURAČNÁ
ADRESA

KOREŠPONDENČNÁ
ADRESA

mapa 1
Nastavenie cookies
VOP Reklamačný poriadok