Úrodu hrozna si vieme ochrániť modernými technológiami

20.6.2022

Pestovanie hrozna je veľmi náročná práca. Ide o celoročný proces, ktorého výsledok sa napokon prejaví aj vo výslednej kvalite vína. A aj keď nás neprekvapia nálady počasia, alebo iné prírodné výčiny, tak ešte stále nemáme vyhrané ani koncom leta, keď sa pripravujeme na zber úrody. Pokým nie je hrozno vylisované, ešte stále sa môže niečo pokaziť.

Vedeli by o tom rozprávať mnohí slovenskí vinári, ktorým koncovú úrodu tesne pred optimálnym časom zberu doslova skonzumuje divá zver alebo škorce. Našťastie naše vinohrady vo Farnej a vo Svätom Juri máme ohradené, takže „nájazdy“ vysokej zveri a diviakov vieme eliminovať. Ešte sú tu ale možné nálety zákonom chránených škorcov, ktorých kŕdle sú schopné za 1 deň obrať úrodu hektárového vinohradu.

„Aby sme škorcom ale úplne nekrivdili, tak na jar je tento vtáčik veľmi užitočný.“ – vysvetľuje Dezider Pavlík, hlavný agronóm našej usadlosti Farná. – „Požiera zo zeme rôznych chrobákov, ktorí napádajú vinič a iné poľnohospodárske plodiny. Škodiť nám začína, až koncom júla, resp. začiatkom augusta, keď dozrieva hrozno a je príjemne sladké. Ako sme už ale zistili, pri plašení škorcov nefungujú ani tzv. plynové delá, fungujúce na báze vystreľovania tlakovej vlny v určitých vopred nastavených intervaloch. Jednoducho si na ne časom zvykli. Od iných vinárov vieme aj to, že nefunguje ani spolupráca so sokoliarmi.“

Podarilo sa nám však nájsť humánne riešenie, ktorým vieme nálety škorcov úspešne odstrániť. Pomohli nám moderné technológie – konkrétne ultrazvukové plašiče, ktoré fungujú na báze pre človeka nepočuteľného nízkofrekvenčného zvuku. Pre škorca je to ale nepríjemný zvuk a nedovolí mu zostať v našom vinohrade.

„Tento zvukový signál škorcov vyplaší, a aj keď sa po čase znova pokúsia do vinohradu sadnúť, tak sú opäť vyrušení a nedovolí im to konzumovať hrozno. A to trvá až dovtedy, pokým neodletia nadobro.“ – dodáva Tomáš Dilong, výrobný riaditeľ nášho vinárstva ViaJur. „Dôležité je ale tiež dodať, že tieto ultrazvukové plašiče škorcov nemáme vo vinohrade celoročne a snažíme sa ich osádzať čo najneskôr. Tým odďaľujeme nielen potenciálnu návykovosť, ale nechceme si tiež odplašiť iného krásneho operenca, ktorý žije v symbióze s našim viničom vo Farnej. Sú to včeláriky zlaté, ktoré koncom leta odlietajú do teplých krajín.“

Kontakt

arrow Objednať víno

telefón: +421 905 541 821

email: info@viajur.sk 

V prípade objednávok nás môžete kontaktovať aj prostredníctvom e-mailu obchod@selavi.sk.

Logá a dokumenty na stiahnutie.

FAKTURAČNÁ
ADRESA

KOREŠPONDENČNÁ
ADRESA

mapa 1
Nastavenie cookies
VOP Reklamačný poriadok