Vinohradník dovolenku nepozná

12.1.2022

Keď vinohrady prikryje biela perina, väčšine z nás sa zdá, že rovnaké ticho aké nastane vo viniciach, nastane aj vo vinárstvach a ide sa oddychovať. Tí zasvätení však vedia, že opak je pravdou a vinár vlastne dovolenku nepozná. Práca vo viniciach, či vo vinárstve je neustály kolobeh, ktorý si oddych dovoliť ani nemôže. Víno jednoducho vždy potrebuje spoločnosť človeka, či už vo vinohrade, v pivnici alebo pri pohári.

Obe naše usadlosti v Svätom Jure a vo Farnej sú momentálne vo vegetačnom štádiu zimného odpočinku. Ide o zimné obdobie, ktorému odborne hovoríme – dormantná fáza tzv. zimného odpočinku. Pôda a rastliny sa pripravujú na ďalšie plodné obdobie, pre ktoré potrebujú načerpať novú energiu. Škrob, ktorý je nahromadený vo vodnom roztoku koreňového systému viniča sa zahusťuje a mení na cukry. Tento nesmierne dôležitý proces umožňuje ukladanie zásobných látok, ktoré viniču dovolia lepšie odolávať tuhým mrazom a chladu.  
„Práve teraz sa práca z vinohradov presúva najmä do pivníc, kde intenzívne školíme mladé vína, teda hľadáme ich správnu formu, ladíme a dotvárame posledné detaily, ktoré dodajú výslednému produktu ich zásadný charakter.“ opisuje prácu v pivniciach, výrobný riaditeľ vinárstva ViaJur, Tomáš Dilong. Doslova by sme tento proces mohli nazvať posledné úpravy, či vyladenie chutí, alebo „doklepnutie“ posledných detailov tzv. finálne blendovanie. 

Rovnako sa naši vinári rozhodujú, či dajú víno do barikových sudov, prípadne ho nechajú ležať na jemných kvasných kaloch alebo, či víno nechávajú vyzrieť metódou sur lie. Ide opäť o tradičnú starú metódu, doslovný preklad je aj „na kale“, čiže na kvasniciach. Túto metódu poznáme už viac ako 2200 rokov a víno spracované touto výnimočnou metódou je určené pre najnáročnejších klientov. Víno má svoju špecifickú šírku, rôzne vrstvy a odborník, či gurmán, to určite ocení. Naše vinárstvo ViaJur tento nový ročník 2021 určite ešte prekvapí. 

Vinice majú síce svoj potrebný oddych, ale ani tam práca v zime neskončila. Tiež je veľmi dôležité pripraviť pôdu, ktorá musí byť dostatočne vyhnojená. Takto pripravená pôda bude kvalitným základom pre ďalšiu zdravú úrodu hrozna. 

Prvé sekty z produkcie vinárstva ViaJur

„Práce so strihom viniča začíname až teraz v januári, rovnako v tomto období sme spustili prípravu na lahodné sekty, ktoré ešte dozrievajú na jemných kaloch,“ dodal výrobný riaditeľ vinárstva ViaJur, Tomáš Dilong. Práve sekty budú ďalšou novinkou nášho vinárstva. Ako jedno z mála vinárstiev ich ideme robiť štandardnou metódou a výlučne iba z nášho hrozna s vlastnou technológiou potrebnou na finalizáciu. Na sekty, sú v Pálffyovských pivniciach v Svätom Jure už nachystané špeciálne striasacie stojany-pupitre, rovnako aj oddelená miestnosť – sektáreň. Práve v tých najstarších 500 ročných nádherných priestoroch pivníc Kaštieľa Pálffy sa dorábajú sekty a určite aj tento impozantný priestor im dáva svoj nezameniteľný esprit.

Pestovanie viniča a výroba vína si vyžaduje prácu po celý rok. Zima má svoje úskalia a preto je veľmi dôležité vinohradom dožičiť správnu starostlivosť a ochranu pred nepriaznivým počasím. Vinohrad sa nám potom odvďačí kvalitným a lahodným hroznom, ktoré pomocou moderných technológií a zároveň osvedčených tradičných postupov premeníme na víno najvyššej kvality.

Kontakt

arrow Objednať víno

telefón: +421 905 541 821

email: info@viajur.sk 

V prípade objednávok nás môžete kontaktovať aj prostredníctvom e-mailu obchod@selavi.sk.

Logá a dokumenty na stiahnutie.

FAKTURAČNÁ
ADRESA

KOREŠPONDENČNÁ
ADRESA

mapa 1
Nastavenie cookies
VOP Reklamačný poriadok