VYSADILI SME NOVÝ VINOHRAD

31.5.2022

Každý vinár dobre vie, že zárodky kvality jeho vína sa začínajú vo vinohrade. Výsadba vinohradu je preto vždy významnou udalosťou, pri ktorej sa rodí zaujímavý príbeh viniča. Teší nás, že v usadlosti Farná sme opäť vdýchli život novému vinohradu a 13. mája 2022 sme na ploche 1,8 hektára ukončili jeho výsadbu. Výsledok? Vysadili sme 3 600 kusov odrody Rizling rýnsky na podpníku RU 140 a 6 600 kusov odrody Merlot, na podpníku Kober 5BB. Veríme, že kry si budú čerpať z pripravenej pôdy všetky osožné živiny a naša odborná starostlivosť tiež prispeje k ich prosperite.  

 

 

Áno, priznávame, vyžaduje si to námahu, fortieľ, znalosti aj lásku k pôde a vinohradom... A určitý všestranný prístup, bez ktorého nemožno očakávať kvalitu. Lebo každý vinič má svoje požiadavky: potrebuje slnko, vhodné podnebie, terén aj horninu, z ktorej získava všetky živiny. Aj pôda dodáva vínu povestnú iskru, chuť a vôňu. Preto naším prvým a nevyhnutným krokom bol jej dôsledný rozbor a podľa jednotlivých zložiek, ktoré v pôde chýbali, sme pridávali hnojivo a potrebné živiny. 

 

 

Kto niekedy okúsil prácu vo vinohrade, dobre vie, že bez poriadnej a svedomitej úpravy pôdy sa nedá očakávať kvalitnú úroda. Stále platí, že práve hlboko koreniaci vinič dokáže rodiť kvalitné bobule hrozna. K tomu nevyhnutne potrebuje aj pevnú opornú konštrukciu. Jej vybudovanie nás čaká najbližšie dni a budeme sa zo všetkých síl usilovať, aby bola stabilná, drôty pevne napnuté, čo umožní bezproblémovú pravidelnú sezónnu údržbu. 

 

 

To však ešte zďaleka nie je všetko! Ďalšia výsadba vinohradu nás čaká v budúcom roku. Bude tak trocha netradičná, naruší zaužívané zvyklosti a otvoríme priestor aj pre návštevníkov. Samozrejme, v tejto vinici sa bude hrozno oberať, ale prioritne chceme verejnosti odhaľovať všetky zákutia vinohradníckych aktivít. Vinohradníctvo je starý poľnohospodársky odbor a jeho počiatky siahajú až do staroveku. Vždy však bolo úžasne poprepletané s pôdou,  prírodou, ľudskou prácou. A veruže, nie je jej málo! Preto chceme všetkým záujemcom odkryť mnohoraké úkony spojené s pestovaním viniča – typy odrôd, rôzne štýly vedenia viniča, množenie, štepenie, šľachtenie, údržbu opier, rezanie, ochranu proti chorobám a škodcom...Lebo vinohrad – to je celoročná práca a cesta k úrode je dlhá. 

 

 

Ale každoročná púť viniča k vínu je pre nás vždy podmanivá, magická a inšpiratívna. Radi sa o naše skúsenosti podelíme so všetkými návštevníkmi  usadlosti vo Farnej. 

Kontakt

arrow Objednať víno

telefón: +421 905 541 821

email: info@viajur.sk 

V prípade objednávok nás môžete kontaktovať aj prostredníctvom e-mailu obchod@selavi.sk.

Logá a dokumenty na stiahnutie.

FAKTURAČNÁ
ADRESA

KOREŠPONDENČNÁ
ADRESA

mapa 1
Nastavenie cookies
VOP Reklamačný poriadok