ZAMERANÉ NA ČERSTVOSŤ A LOKÁLNOSŤ

19.5.2022

Usadlosť Farná zabezpečuje sebestačnosť aj v pestovaní zeleniny, ovocia či bylín pre rodinu značiek

Nitrianska vinohradnícka oblasť patrí k tým najstarším na Slovensku. Vinohrady ViaJur sa nachádzajú pri vinohradníckej obci Farná, ktorá leží na pravom brehu rieky Hron a Dunaja a je súčasťou Dolnohronskej roviny. Viac ako 50 hektárov úrodnej pôdy, túto zem predurčilo aj na úplne nový koncept, na ktorý v slovenských vinohradoch nie sme zvyknutí. Filozofia usadlosti vinárstva ViaJur je postavená na komplexnom prístupe využitia možností pôdy, ktorú dané miesto ponúka. Súčasťou sa preto stali foliovníky,  kde sa pestuje takmer celoročne rôzna zelenina. Tento rok pribudol nový ovocný sad, ale aj bylinkové pole levandule, na ktorom sa zasadilo viac ako 7 tisíc sadeníc. Výsadba levandule a iných bylín, zase otvorilo prirodzenú cestu k včelárstvu a rovnako s novými produktami pribudli prvé 3 rodiny včiel. Z vinárskej usadlosti, sa tak stáva postupne celistvý komplex agronomických možností využitia pôdy na maximum.  


    

 

V rámci našej usadlosti Farná hospodárime na približne 20 hektároch pôdy. Na tomto mieste sme našli zanedbané pôvodné vinohrady, ktoré sme v 2017 zrekultivovali a vysadili prvých 5 hektárov nových vinohradov. Zároveň sme začali s vyklčovaním starých opustených vinohradov na pozemkoch  Biskupstva Nitra. V roku 2019 sa tak prvýkrát znova zazelenali novovysadeným viničom a to na ploche približne 20 hektárov. Rovnako tento rok pribudli ďalšie 2 hektáre novej výsadby viniča. Plochy menej vhodné na pestovanie  doplnili postupne ovocné sady, z ktorých už čochvíľa budú delikátne Destiláty z Farnej. Samozrejme nespotrebovaná úroda pôjde aj na džemy a rôzne ovocné výrobky.

V usadlosti Farná vás hneď pri hlavnej bráne doslova víta veľký foliovník,  kde pestujeme čerstvú zeleninu a bylinky, mikrobylinky pre naše  reštaurácie, ktoré sa nachádzajú v srdci Tatranskej Lomnice v Hoteli Lomnica a vo Svätom Jure zásobujeme Kaštieľ Pálffy.

 

 

„Snažíme sa o vybudovanie komplexného vinohradnícko-turistického areálu s oddychovými plochami. Pri návšteve našich vinohradov sa môžete stretnúť aj s nevídanou raritou. Pri oddychu v obklopení krás krajiny a vinohradov, môžete v tichosti pozorovať hniezdenie európskych papagájov – Včelárikov zlatých. Rovnako v lete vás ohromia zakvitnuté levanduľové polia v plnej dych berúcej  fialovej kráse, či rôzne nádherné miesta pre oddych, ktoré vás očaria nadrozmernými umeleckými dielami s vinárskou tematikou od umeleckého kováča z Farnej.“ Opisuje výrobný riaditeľ vinárstva ViaJur Tomáš Dilong.

 

    

 

Skvelá kvalita pôdy, aj vhodné podnebie v  lokalite Farná priam vyzývajú k farmárčeniu. Navyše, pestovanie zeleniny a ovocia má na Slovensku tradíciu a naším zámerom bolo  túto zmysluplnú obyčaj obnoviť. Preto sadíme, polievame, okopávame a keď príde správny čas – nastupujú zberači, ktorí úrodu vytriedia a šetrne spracujú a uložia do debničiek. Ich obsah je kvalitný, voňavý a  svieži. Bez dusičnanov a zbytočných postrekov. Všetko s úctou a rešpektom k prírode. Zelenina doslova láka na zahryznutie a priamo z Farnej putuje do hrncov našich kuchárov Hotela Lomnica a Kaštieľa Pálffy. „Práve tím z jednotlivých prevádzok s nami komunikuje od výsadby. Oni si povedia pred sezónou  predstavu našej sadby. Zeleninu sadíme podľa požiadaviek kuchyne, s prihliadnutím na špeciálne potreby našich šéfkuchárov tak, aby zelenina spĺňala špičkovú kvalitu potrebnú na perfektný výsledok skvele vyladených jedál.“  Vysvetľuje hlavný agronóm usadlosti Farná Dezider Pavlík.

Skúsenosť našich šéfkuchárov je jednoznačná: plodiny z usadlosti Farná majú výdatnejšiu vôňu, chuť aj potrebné nutričné hodnoty. So zeleninou a ovocím, ktoré dozrievajú v kamiónoch a na palubách lodí, sa tieto miestne produkty nedajú ani len porovnať. Uprednostňovanie ovocia a zeleniny zo záhonov  Farnej poskytuje hosťom nielen výživové benefity, ale „svoju troškou“ prispievame k znižovaniu emisií a uhlíkovej stopy. Nehovoriac o tom, že návrat k tradícií našich prastarých rodičov bol už viac ako potrebný. Slovensko má stále, čo ponúkať. Dnes už je jasné, že tisícky kilometrov, ktoré precestujú ovocie a zelenina zo zahraničia, zanecháva aj u nás  výraznú ekologickú záťaž. Prečo by teda mali náklady kamiónov putovať do kuchýň vo Svätom Jure a Tatranskej Lomnici, až z ďalekého Holandska, Španielska, Grécka, Talianska, Turecka či Poľska? Veď vo Farnej je pre pestovanie ovocia a zeleniny ideálna pôda, má všetky potrebné látky i minerály a jej slnečnú energiu cítiť aj pri príprave jedál. Preto sa pod modrou oblohou Farnej tiahnu dlhé riadky vinohradov a hrozno spracúva vinárstvo ViaJur. Ide o odrody, ktoré majú v tejto lokalite bohatú históriu a pestujú sa tu desiatky rokov.

 

 

Áno, práca spojená s pestovaním ovocia a zeleniny je náročná a nie vždy jednoduchá, ale stotožnili sme sa s myšlienkou, že by sme mali vo väčšej miere konzumovať tie potraviny, ktoré sú nám geograficky blízke. Je zaiste príjemné dopriať si kúsok ananásu alebo granátového jablka, ale  náš organizmus vždy ocení, keď siahneme po lokálnych zdrojoch. Ak chceme byť zdraví a fit, bez ovocia a zeleniny to asi nepôjde. Čo je však alarmujúce, na Slovensku ich stále konzumujeme vo veľmi malom množstve. Klobásky, slanina a salámy sa na poliach neurodia, zato zelené perličky hrášku, šťavnatá mrkva, krehké listy šalátu bez igelitových obalov, aromatické paradajky, sladká kukurica či svieža paprika a cuketa určite stoja za degustáciu. Len si predstavte, ako lahodne chutí chrumkavý, šťavnatý šalát z čerstvých ingrediencií...Alebo zeleninka priamo z farmy na tanieri, obohatená o voňavé bylinky...Naši majstri kuchári v Hoteli Lomnica aj Kaštieli Pálffy dokonale ovládajú svoje remeslo a na tanieri vyčaria gastronomický zážitok „ pre oči aj chuťové bunky“. Bez kvalitných surovín však akékoľvek kulinárske umenie stráca lesk. Aj preto neoblomne trváme na sezónnych surovinách a čuduj sa svete, inšpiráciu nachádzajú aj v samotnej prírode Slovenska. Ako vravia, je podnetná, rôznorodá a originálna, so špecifickými vôňami.

Čo poviete, nie je to vhodný dôvod na degustáciu?  

Kontakt

arrow Objednať víno

telefón: +421 905 541 821

email: info@viajur.sk 

V prípade objednávok nás môžete kontaktovať aj prostredníctvom e-mailu obchod@selavi.sk.

Logá a dokumenty na stiahnutie.

FAKTURAČNÁ
ADRESA

KOREŠPONDENČNÁ
ADRESA

mapa 1
Nastavenie cookies
VOP Reklamačný poriadok