Svätý Jur

Vinohradnícka história mestečka Sv. Jur siaha až do obdobia spred roku 1209. Práve z tohto roku pochádzajú prvé písomné záznamy o tom, že miestne obyvateľstvo sa živilo vinohradníctvom a vinárstvom. Južné úbočia Malých Karpát sa zvažujú k malebnému vinohradníckemu mestečku. Vinohrady schádzajú až ku hradbám a tvoria neopakovateľný kolorit a atmosféru Sv. Jura. Slnkom zaliate vinohrady, silueta Palffyovského kaštieľa stojaceho na konci Prostrednej ulice dávajú tušiť, že história tu má svoje pokračovanie.

Lokalita

V Malokarpatskej vinohradníckej oblasti sa vinič pestoval od nepamäti. Južné svahy pohoria Malých Karpát sú tvorené prevažne sopečnými horninami s vysokým zastúpením žuly. Pôda je hlinitopiesočnatá, obsahuje pomerne veľa kamenného skeletu. Zdanlivo chudobná pôda na živiny však poskytuje ideálne podmienky na pestovanie viniča, ktorý patrí k najbojovnejším rastlinám a dokáže charakter pôdneho podložia preniesť do svojich plodov. Polohy vinohradov orientované na južnú stranu zabezpečujú viniču dostatok slnečného svitu, vyššie položené terasy ochraňujú vinič pred jarnými prízemnými mrazmi. Terroir je vhodný najmä pre pestovanie odrôd rizlingu, ktorý je špecificky minerálny a veľmi typický pre túto vinohradnícku oblasť. Vína z tejto oblasti sú plné, harmonické a minerálne, so sviežou kyselinou. Slnečné svahy a výhrevná pôda pozitívne vplývajú na vyzrievanie hrozna a jeho cukornatosť. Mikroklíma v lokalite Svätého Jura podporuje aj tvorbu cibéb.

Vinohrady

V katastri Svätého Jura obhospodarujeme necelých 5 hektárov vinohradov. V samotných začiatkoch sme ich našli v zanedbanom a opustenom stave, čo bol dôvod, prečo sme sa tieto vinohrady rozhodli od základov obnoviť. V roku 2019 sme pôvodné vinice vyklčovali a začali pripravovať pôdu na novú výsadbu. V roku 2021 budeme vo vlastných vinohradoch vysádzať odrody typické pre danú lokalitu, konkrétne Rizling rýnsky, Rizling vlašský a Veltlínske zelené. V Jure však spolupracujeme aj s ďalšími skvelými vinohradníkmi. Náš Müller Thurgau pochádza priamo z pálffyovských viníc, ktoré sa nachádzajú v tesnej blízkosti kaštieľa, rizlingy majú pôvod zo slnečných terás nad Jurom.

 

 

KATARÍNA PÁLFFY VÁS POZÝVA

SPOZNAJTE USADLOSŤ SVÄTÝ JUR A DEGUSTUJTE PRI TOM VÍNA VIAJUR

WINE TOUR PRO PATRIA
prehliadka vínnych pivníc Vinárstva VIAJUR s výkladom a degustáciou 3 vzoriek vína (cca 1 hod.)

Cena: 12 € / osoba / KÚPIŤ
 

WINE TOUR PRO REGE
prehliadka vínnych pivníc Vinárstva VIAJUR s výkladom a degustáciou 5 vzoriek vína (cca 1,5 hod.)

Cena: 18 € / osoba / KÚPIŤ


Pre ubytovaných hostí Kaštieľa Pálffy ponúkame zvýhodnenú cenu WINE TOUR PRO REGE za 15€/ os.
 

WINE TOUR GRAND JUR
prehliadka vínnych pivníc Vinárstva VIAJUR s výkladom, degustácia 5 vzoriek vína, prehliadka Kaštieľa Pálffy podľa aktuálnej dostupnosti (Vstupná hala s obrazmi, Salónik Habsburgovcov, Sála Pro Rege Et Patria (cca 2 hod.)

Cena: 24€ / osoba / KÚPIŤ

 

Pravidelné časy prehliadok:

  • Utorok, štvrtok, piatok – 14:00, 16:00, 18:00
  • Sobota – 12:00, 14:00, 16:00, 18:00

Časy prehliadok môžu byť prispôsobené aktuálnym akciám v Kaštieli Pálffy.

Pre zahraničných klientov vieme na požiadanie zabezpečiť prehliadku aj v anglickom jazyku.

 

KONTAKT

Usadlosť Svätý Jur

Prostredná 13/49, 900 21 Svätý Jur 

AKO SA K NÁM DOSTANETE
(Google mapa navigácie)

REZERVÁCIE DO 10 OSÔB

 

SKUPINOVÉ REZERVÁCIE / TEAMBUILDING:

OTVÁRACIA DOBA VINOTÉKY:

pondelok – nedeľa: 12:00 – 20:00 hod.

(mimo otváracej doby iba na objednávku)

 

Veľmi nás poteší, keď sa o tento nezabudnuteľný zážitok podelíte so svojou rodinou, priateľmi. 

Vinohrady Farná

Údolia zaliate slnkom, pod modrou oblohou sa tiahnu zelené riadky vinohradov do nekonečna. Slnko, čarovná krajina a visiace strapce hrozna sú ako balzam na dušu nielen pre vinohradníka.

Kostolik arrowViac

Novinky a podujatia vo Svätom Jure

Blog

23.6.2018

SEN NOCI SVÄTOJURSKEJ

arrowViac info

Kontakt

arrow Objednať víno

telefón: +421 905 541 821

email: info@viajur.sk 

V prípade objednávok nás môžete kontaktovať aj prostredníctvom e-mailu obchod@selavi.sk.

Logá a dokumenty na stiahnutie.

FAKTURAČNÁ
ADRESA

KOREŠPONDENČNÁ
ADRESA

mapa 1
Nastavenie cookies
VOP Reklamačný poriadok